Především lidé, kteří dokázali svůj sen, svoji myšlenku uvést do života. Náhoda tomu chtěla, že jsme koncem roku 2006 měli možnost poznat krásu Telče. Pohádková malebnost městečka mne a manželku uchvátila natolik, že jsme se rozhodli pokusit se užívat jeho krásu nejenom jako turisté, ale přímo i jako vlastníci některého ze skvostných domů přímo na náměstí. Příležitost se naskytla v roce 2007. Koupí historického domu č. p. 56 jsme mohli nahlédnout podrobněji do jeho historie, stavebního vývoje a zejména do osudu lidí, kteří v něm po staletí přebývali a dům vytvářeli. Každá generace zde zanechala svoji nesmazatelnou architektonickou stopu, svůj příběh a svoji duši. To vše nás hodně poznamenalo. Důležitým milníkem byl rok 2008, kdy jsme s manželkou ukončili náš dlouhodobý pracovní poměr a přemýšleli jsme o dalším životě. Starší syn Michal končil vysokou školu a hledal si svoje zaměstnání. Tehdy vzniklo rozhodnutí zkusit rodinné podnikání v oblasti cestovního ruchu a zhmotnit naše okouzlení starodávnými místy s geniem loci do projektu ubytování v historických domech. V roce 2009 se nám podařily získat další památkově cenné budovy v Českém Krumlově a Mikulově.
Byla založena společnost Athanor CZ s.r.o., která formálně zastřešila náš podnikatelský záměr. Technické a administrativní předpoklady pro podnikání byly tedy vytvořeny. Jen uvést myšlenku do života. Otevřením Pensionu Baltazar v Mikulově dne 9.3.2009 se sen přeměnil ve skutečnost. 1.1.2010 byl uveden do provozu Chornitzerův dům v Telči a magického dne 11.11.2011 byl otevřen Pension Athanor v Českém Krumlově. Vzhledem k tomu, že záměrem bylo vytvořit rodinný projekt, je zřejmé, že
rozhodující roli při realizaci záměru hrál rodinný tým, který v roce 2011 posílil i náš mladší syn Martin. Přesto rádi zmíníme některé partnery, kteří se významnou měrou podíleli na tváři projektu. Jde zejména o architekta Davida Maliňáka, který navrhoval interiéry našich domů v Telči a Českém Krumlově, pana Václava Pelikána ze stavební firmy Status Pelhřimov a pana Karla Mikalu z truhlářství KMT Míškovice. Ve slovníku se dočteme, že genius loci je latinské slovní spojení znamenající „duch místa“. V římské mytologii byl však genius loci označován duch či bůžek, ochraňující určité místo. Je tomu již téměř 10 let, kdy naše okouzlení starodávnými místy zplodilo myšlenku investovat do historických domů s duší. Vypadá to, že římská mytologie nelhala a náš bůžek stojí stále při nás. Důkazem toho jsou naši spokojení a vracející se hosté. Věříme, že tomu tak bude i nadále. Ruku k dílu musíme samozřejmě přiložit i my, celá naše rodina. Musíme si našeho bůžka šetřit.
Mnoho krásných vzpomínek na pobyt v Domech s duší přejí
Helena a Rudolf Jílkovi